0


יצירת קשר


חפשו אותנו ברשתות

facebook
instagram

01/05/2023

ישיבה נכונה ברכב

ישיבה ברכב הפכה מזמן לחלק אינטגרלי מהשגרה של כולנו. אנחנו מוצאים את עצמנו מבלים על גבי כיסא הנהג למשך זמן רב כמעט בכל יום. ישיבה לא נכונה עלולה לגרום לכאבי גב, לנהיגה לא מרוכזת ולהשלכות נוספות. אז כיצד נשב בצורה נכונה ובריאה במושב הנהג? איך צריך לכוון את הכיסא ומה חשוב לזכור? ריכזנו עבורכם טיפים לישיבה נכונה ברכב.

בשגרת היומיום בה כולנו יושבים כל הזמן, מול הטלוויזיה, בעבודה ובנהיגה, קצת שכחנו איך לשבת. ישיבה מכופפת קדימה, ישיבה ממושכת בצורה לא נוחה, ישיבה שמוטה ועוד, גורמות לנו לכאבי גב ולחוסר נוחות. בשעת הנהיגה, ישיבה לא נכונה עלולה לגרור השלכות מסוכנות, כמו חוסר ריכוז בדרך ולעיתים אפילו לצמצם את טווח הראייה. לכן, חשוב להבין כיצד צריך לשבת, איך צריך לכוון את הכיסא ומה לא לעשות. במדריך הבא, נענה על שאלות ותהיות שונות בנושא.

 

כיוון הרגליים

נהגים רבים נוטים לשבת כשרגליהם מתוחות קדימה ומושב הכיסא לקוח לאחור. צורת ישיבה זו עלולה לגרום לכאבי ברכיים ולמתיחות כואבות בשרירי הרגל. צורת הישיבה הנכונה היא לקדם את הכיסא בצורה כזו שבשעת הנהיגה הרגליים מכופפות בזווית. כך תוכלו ללחוץ על דוושות הרכב בנוחות, תמנעו מעצמכם כאבי ברכיים ותוכלו לנהוג בצורה נוחה יותר.

 

גובה המושב והרגליים

בהתאם לכיוון הרגליים, כך גם החלק העליון שעל גבי מושב הרכב, צריך להיות ישר ולא נוטה כלפי מעלה. לכן, חשוב להגביה את מושב הנהג עד יישור קו הרגל אל הברך. ברוב המושבים ניתן להגביה את הכיסא. אם אין באפשרותכם להגביה את הכיסא - השתמשו בכרית. הנוחות שלכם חשובה מכדי לוותר עליה. שימו לב שאינכם יושבים גבוה מדי ושרגליכם לא נוטות באלכסון כלפי מטה. כמו כן, ישיבה נמוכה מדי מקטינה את טווח הראייה ועלולה להיות מסוכנת מאוד.

 

כיוון משענת המושב

חשוב לדעת שישיבה מכופפת עלולה לגרום לעומס בשרירים ולחוסר נוחות. לפיכך, סגלו לעצמכם ישיבה זקופה וכוונו את מושב הנהג כך שתוכלו להישען עליו תוך כדי שהראות מתאפשרת לכם בצורה המיטבית. כלומר, שמרו על שרירי הגב על ידי הישענות על מושב הנהג וכוונו אותו כך שלא תצטרכו לכופף את גופכם קדימה. אם לא הקפדתם עד היום על ישיבה זקופה, תופתעו לגלות כמה ריכוז בנהיגה איבדתם.

מרחק מההגה

על הנהג להיות במרחק סביר מן ההגה באופן שיאפשר שליטה בהגה ונוחות בצורה המיטבית.  ישיבה רחוקה מדי תגרום לכם להטות את הגוף קדימה ושוב להעמיס על שרירי הגוף, וישיבה קרובה מדי עלולה ליצור לכם בעיות בשליטה בהגה ולהקשות על סיבובו התקין. לכן, מקמו את מושב הנהג במרחק הגיוני, שיאפשר לכם שליטה מלאה בסיבוב ההגה, תוך שמירה על קירבה מסוימת, שתאפשר לכם לשבת בזקיפות ובצורה נוחה. בנוסף, מרחק הגיוני מההגה, יצמצם את הסיכוי לפגיעה על ידי פתיחת כריות האוויר במקרה של תאונה חלילה.

 

כיוון משענת הראש

משענת הראש מהווה חלק משמעותי מנוחות הישיבה שלכם וממלאת תפקיד חשוב בשמירה על תקינות ובריאות הגב שלכם. מקמו את משענת הראש במרכז הראש, בגובה העיניים, כך שתוכלו להשעין גם את הראש בקו ישר ומותאם כהמשך לצורת הישיבה שלכם. על ידי כיוון של משענת הראש, תוכלו להשעין את הראש מעט אחורה, להימנע מישיבה קעורה/כפופה, להפעיל פחות מאמץ על שרירי העורף ולשמור ככל האפשר על בריאותכם.

 

טיפ במקרה של ריבוי נהגים

לכל אחד יש את כיוון המושב שנוח לו ומותאם לגובהו. אם אינכם הנהגים היחידים ברכב שלכם (למשל, אם אתם נוהגים עם חברים או עמיתים לעבודה ברכב להשכרה או על רכב של ההורים), סביר להניח שתצטרכו לכוון אותו בכל פעם שמישהו אחר נהג עליו. כדי לחסוך לעצמכם זמן, קבלו טיפ במיוחד עבורכם: כוונו את המושב בדיוק איך שאתם אוהבים וסמנו מספר קטן בטיפקס על גבי המסילה עליה נע המושב. קבעו מספר לכל נהג ותחסכו זמן של כיוון המושב בכל נסיעה מחדש. אם אתם לא מעוניינים לסמן בטיפקס, הדביקו מדבקות וקבעו צבע שונה לכל נהג.

 

לסיכום: ישיבה נכונה היא מפתח חשוב לבריאות שלכם ולנהיגה מרוכזת ונוחה. היצמדו לכללים, שמרו על ישיבה זקופה במרחק נכון מההגה והדוושות, הקפידו על רגל מכופפת בזווית ובמידה הנכונה ושמרו על עצמכם. נסיעה טובה!