0


יצירת קשר


חפשו אותנו ברשתות

facebook
instagram

01/05/2023

רכב ידני או אוטומט - מה עדיף?

ברכישת רכב חדש, אחת ההתלבטויות הראשונות שעומדות לנגד עינינו היא בין גיר ידני לגיר אוטומטי. אז איך עובד גיר ידני ומהו גיר אוטומט? מהם ההבדלים ביניהם ועל איזה רכב כדאי לנו, הנהגים, לנהוג? בכתבה הבאה, סיכמנו עבורכם את ההבדלים המרכזיים.

תיבות ההילוכים השונות וההבדל ביניהן

תיבת ההילוכים של הרכב היא בעצם המערכת המחברת בין המנוע לרכב, זו ששולטת במהירות הנסיעה ומכתיבה לרכב כיצד לנסוע. בעבר, כל סוגי הרכבים היו בעלי גיר ידני, בו הנהג צריך לשלב בעצמו את ההילוכים. על ידי לחיצה על המצמד, הקלאץ', משתחרר גלגל השיניים, וניתן להעלות או להוריד הילוך ולשלוט בקצב הנסיעה ובהספק המנוע. עם הזמן, התפתחו סוגים שונים של תיבות הילוכים, ביניהם גיר חצי אוטומט, רובוטי ואוטומט מלא.

בתיבת הילוכים חצי אוטומטית, שילוב ההילוכים נעשה על ידי הנהג, אך הלחיצה על המצמד מתבצעת בפעולה אוטומטית של הרכב. כלומר, כשמנוע הרכב מתאמץ עד כדי העברת הילוך, כל מה שנותר לנהג לעשות הוא לשלב את ההילוך הבא, ולהיפך בהורדת הילוך.

בתיבת הילוכים רובוטית, כל פעולות החלפת ההילוכים נעשות על ידי הרכב, אך התיבה עצמה בנויה כתיבת הילוכים ידנית.

בתיבת הילוכים אוטומטית, מנגנון גלגלי השיניים בנוי בצורה כזו בה הרכב משנה את ההילוכים עצמאית, בהתאם לצורך ועל פי מהירות הנהיגה.

 

מה קורה היום?

היום, שוק הרכב השתנה מקצה לקצה. המערכות הטכנולוגיות האוטומטיות משתלטות לנו, הישראלים, על הכביש, עד שרוב הרכבים החדשים המוצעים למכירה בארץ הם בעלי תיבת הילוכים אוטומטית. באירופה לעומת זאת, גם רכבי היוקרה החדשניים, עדיין נמכרים בגרסה ידנית וכנראה שהיא גם פופולארית יותר. שם עוד לא ויתרו על שליטה מוחלטת בנהיגה לטובת רגל שמאל משוחררת ויד ימין פחות עסוקה. באמריקה אגב, נדיר למצוא רכבים ידניים, כנראה ששם העצלנות גוברת. אולי בצדק.

 

אז מה עדיף, ידני או אוטומט?

אוקיי הגענו לעיקר, בשורה התחתונה, כשאנחנו באים לרכוש רכב חדש, באיזה רכב מומלץ להשקיע? רכב בעל תיבת הילוכים ידנית או אוטומטית? רשמנו לכם את הנקודות החשובות שצריך לדעת.

 

תיבת הילוכים ידנית – היתרונות

בתיבת ההילוכים הידנית קיימים יתרונות שלא תמצאו ברכב אוטומטי, והנה הרשימה:

שליטה ובטיחות - במקום הראשון נמצאת כמובן השליטה ברכב. כששילוב ההילוכים נעשה באופן ידני על ידי הנהג, קיימת תחושת שליטה שלא קיימת ברכב אוטומטי. כמו כן, היכולת לקבוע את מהירות הנסיעה בצורה מהירה יותר ולשלוט בקלות במרחק הבלימה ובטכניקה, הופכת את הנהיגה לבטוחה יותר.

ערנות - כששילוב ההילוכים נעשה באופן אוטומטי, אנחנו נוטים קצת "לשכוח" מהנהיגה, מה שיכול להשרות עלינו קצת תחושת עייפות. אך כשקיים צורך תמידי לשלב הילוכים בצורה נכונה ולתמרן את ביצועי הרכב, אנחנו נשארים ערניים תמיד. כמובן, גם ברכב ידני, חשוב לעלות על ההגה ערניים ומרוכזים.

שווי שוק – מחירים - אחד היתרונות המרכזיים ברכב ידני, הוא כלל העלויות שלו. כבר ברכישת הרכב, מחירו של רכב ידני זול בהרבה משל האוטומטי, לעיתים בפערים שיכולים להגיע גם לעשרות אלפי שקלים. גם עלות אחזקת רכב ידני זולה יותר, התיקונים זולים יותר בהשוואה לתיבת הילוכים אוטומטית, מערכת הבלמים נשחקת לאט יותר, הביטוח זול יותר וגם צריכת הדלק נמוכה יותר. לטווח הרחוק, סך העלויות של רכב ידני עשוי להיות זול בהרבה מרכב אוטומטי.

אז איפה הקאץ'? ומהם היתרונות בתיבת הילוכים אוטומטית?

אז אם רכב ידני כל כך כיף, מהם היתרונות של רכב אוטומט? גם לרשימה הזו דאגנו עבורכם.

נוחות - קודם כל נוחות. עם כל זה ששליטה ברכב היא דבר מבורך, הנוחות של שילוב הילוכים בצורה אוטומטית היא קלף מנצח עבור הרבה מאוד נהגים. הנהיגה על רכב ידני עלולה להיות מייגעת ומעייפת, ולעומתה, נהיגה על רכב אוטומטי עושה בשבילכם חצי עבודה. במיוחד בפקקים וכבישים מסובכים, בהם הצורך בשילוב הילוכים גובר, תיבת הילוכים אוטומטית היא פתרון מושלם.

בטיחות - בטח לא תתפלאו, אבל כשהנהג מעורב בנסיעה כל הזמן, לעיתים זה דווקא עלול לעמוד לו לרועץ, כלומר, לגרום לתסכול רב יותר בכבישים מורכבים ובמקרי קיצון אף לנהיגה מופרעת. גיר אוטומט עשוי להרגיע את הנהיגה ולמתן מעט גם את הנהגים הלחוצים שבינינו.

ערך שוק - עוד כמה שנים, כשתרצו למכור את הרכב, יהיה יותר קל ושווה למכור רכב אוטומט. מהסיבה הפשוטה שלרכב אוטומט יש ביקוש גבוה יותר בשוק הישראלי, כך שהערך שלו נשמר יותר מאשר רכב ידני.

 

בשורה התחתונה, אם אתם חסידים מושבעים של גיר ידני, אין משהו שישכנע אתכם אחרת. לעומת זאת, אם אתם לא נעולים על זה, עשו את השיקולים שלכם, בדקו האם אתם מעדיפים את השליטה והכיף שבגיר ידני או את הנוחות והרוגע שמקנה גיר אוטומטי. והעיקר, תתחדשו וסעו בזהירות!