0


יצירת קשר


חפשו אותנו ברשתות

facebook
instagram

01/05/2023

טסט לרכב - מה בודקים ואיך עוברים אותו בשלום?

כל שנה מחדש אנחנו מקבלים תזכורת על הצורך בחידוש הרישוי לרכב שלנו. משרד התחבורה דואג לכשירות הרכב ומעמיד אותו במבחן הבודק את התחזוקה הטכנית והמכאנית שלו ואת יכולתו לנוע בכבישים. אז מה בדיוק בודקים בטסט לרכב? מהו טווח המחירים ועלויות מבחן הרישוי? איך צריך להתכונן לטסט ולאילו דברים אנחנו יכולים לדאוג מראש? בואו נעשה סדר.

איפה מתבצע הטסט ולאן צריך להגיע?

טסט לרכב מתבצע על ידי משרד התחבורה ומתקיים במשרדי הרישוי ברחבי הארץ. בדקו את מכוני הרישוי באזורכם, השוו את שעות העומס והבינו היכן המקום הנוח ביותר עבורכם. שימו לב - קיים שירות האוסף את רכבכם מהחניה ליד הבית, מבצע עבורכם את מבחן הרישוי ומחזיר לכם את הרכב כשהוא עם אישור הרישוי החדש. אם אתם נמנים על העסוקים וחסרי הזמן הפנוי – ממש מומלץ.

מה התהליך של טסט לרכב ומה בודקים בו?

במהלך מבחן הרישוי הבוחן בודק נקודות מסוימות ברכב על פי רשימה. ראשית נבדקים האורות ברכב, הפנסים, אורות האיתות והבלימה. את האורות כדאי ורצוי לבדוק בעצמכם טרם הטסט. תוכלו להיעזר במישהו שיוודא את תקינות האורות ברכבכם. לאחר מכן ייבדקו גם פרטים נוספים, כמו מגבי הרכב, הקדמיים והאחורי. גם אותם תוכלו לבדוק בעצמכם. צמיגי הרכב גם הם יעברו בדיקת תקינות. שימו לב שגם על הצמיג הרזרבי להיות תקין וכשיר למקרה חירום. החלק הבא הוא הגה הרכב ולאחריו לוחיות הרישוי וציוד החובה הכולל כמובן צמיג רזרבי, משולש אזהרה ואפוד זוהר, ג'ק להגבהת הרכב ופח אשפה. כן, פח אשפה הוא חלק מציוד החובה שברכב.

שימו לב שאת רוב הבדיקה תוכלו לבצע בעצמכם כהכנה לטסט, אך בדיקה של מערכת הבלמים, כיוון הצמיגים ורמת זיהום האוויר, תוכלו לבצע במוסך.

אם לא עברתם את הטסט, בדרך כלל תינתן הארכה של שבעה ימים לתיקון הליקויים ולאחריהם תתבצע בדיקה נוספת, זולה יותר.

מה צריך להביא לטסט?

טרם ההגעה לטסט, הצטיידו במסמכים הנדרשים: רישיון רכב, תעודת ביטוח בתוקף, תעודת זהות של בעל הרכב וייפוי כוח אם אתם מבצעים את הבדיקה עבור מישהו אחר.

כמה זה עולה?

כמעט כמו בכל דבר שקשור בעולם הרכב, גם במבחן הרישוי טווח המחירים משתנה בין רכב לרכב ובין סוג מנוע כזה לאחר. המחיר הראשוני למבחן הרישוי הוא 96 ש"ח עבור בדיקה ראשונית ו-20 ש"ח לבדיקה חוזרת. לרכבים בעלי מנוע מסוג דיזל ולרכבים מסחריים השוקלים מעל 8 טון, מחיר הטסט עומד על סך 103 ש"ח.

מחירי בדיקת רכב פרטי לפני רכישה נעים בין 400 ל-500 ש"ח כיוון שהם כוללים בדיקה מקיפה יותר. מחירי בדיקת רכב מסחרי נעים בין 500 ל-800 ש"ח. בדיקת רכב לפני רכישה לרכבי יוקרה בעלי נפח מנוע גבוה יותר, תעלה עד 1,500 ש"ח בהתאם לסוג הרכב. מחירי טסט לאופנוע עומדים על 33 ש"ח ו-15 ₪ לבדיקה חוזרת.

האם קיימות עלויות נוספות?

כחלק מתהליך הטסט, עלול לעלות צורך בבדיקה נקודתית או בתיקון ליקוי מידיי אשר תדרוש מכם תשלום נוסף, כמו עלות לוחית רישוי חדשה וכדומה. מחירים אלו נעים בין 20 ל-50 ש"ח, תלוי בדיקה או תיקון כמובן.

ברוב המוסכים לרכב קיים שירות הכנה לטסט. במסגרת שירות זה מבצעים מעין סימולציה לטסט ובודקים את כל הדברים אותם בודק הבוחן מטעם משרד התחבורה. מחיר הבדיקה המוקדמת לרכב נע בין 200 ל-450 ש"ח, תלוי בסוג הרכב כמובן. באם יתגלו ליקויים הדורשים תיקון, כאלו העלולים להכשיל את רכבכם בטסט, תצטרכו לשלם עליהם בנפרד.

בדיקת ההכנה לטסט אינה חובה אך על מנת לחסוך לעצמכם את הדאגה, החשש בשעת הטסט ואת הסיכוי שתאלצו לבצע טסט חוזר, מומלץ לבצע בדיקה במוסך טרם הטסט ולחסוך את כל כאב הראש והדאגה.

כאמור,  בחלק מהמוסכים קיים שירות נוסף בו יסיעו עבורכם את הרכב למקום בו מתבצע הטסט, כמובן עם ייפוי כוח מטעמכם, ויבצעו עבורכם את הבדיקה על כל חלקיה - הרבה פחות דאגות והרבה יותר נוח.

והעיקר, בלי לחץ

תכלס, אם בדקתם הכול מראש והרכב שלכם תקין, אין סיבה שלא תעברו את מבחן הרישוי, היו רגועים ואל תילחצו לשווא. בהצלחה!