0


יצירת קשר


חפשו אותנו ברשתות

facebook
instagram

04/07/2023

עמדת טעינה - כל מה שצריך לדעת

מהי עמדת טעינה?

עמדת טעינה היא מכשיר המספק אנרגיה חשמלית לטעינה של כלי רכב חשמליים. העמדה תהיה לרוב עמדה קבועה המחוברת לרשת החשמל, בעלת שקע או כבל המאפשר חיבור לכלי רכב חשמלי. בזמן חיבור הרכב לעמדת הטעינה "נוצר קשר" בין העמדה לבין הרכב החשמלי, שלאחריו העמדה מעבירה את זרם החשמל אל הרכב החשמלי.

מי רשאי להתקין עמדת טעינה, ובמה זה כרוך?

התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי מוסדרת במסגרת תקנות החשמל (התקנת מערכת טעינה לרכב חשמלי), התש"ף-2020. על פי התקנה, ביצוע התקנה של עמדת טעינה בסמוך לבית המגורים יכולה להיעשות על ידי חשמלאי מוסמך בלבד. תהליך ההתקנה כולל שני שלבים:

  1. בשלב הסקר הטכני יגיע החשמלאי אשר יבדוק האם מקום ההתקנה מתאים להתקנת עמדת טעינה.
  2. התקנת העמדה תתבצע לאחר שמקום ההתקנה אושר על ידי החשמלאי ותתבצע על ידו בלבד.

אילו סוגי עמדות טעינה קיימות לרכב חשמלי?

קיימים שלושה סוגי עמדות טעינה:

  1. עמדת טעינה רגילה (AC) - בעלת הספק טעינה נמוך (7.4KW-22KW), אשר מאיצה את קצב הטעינה ל-6-12 שעות טעינה. טעינה מסוג זה יכולה להיות באמצעות עמדת טעינה ביתית או עמדת טעינה ציבורית.

  2. עמדת טעינה מהירה (DC) - בעלת הספק טעינה גבוה (50KW ומעלה), המאפשרת למלא כ-80% מקיבולת הסוללה בתוך כחצי שעה. טעינה מסוג זה תהיה באמצעות עמדת טעינה ציבורית.

  3. עמדת טעינה סופר/אולטרה מהירה (DC) - בעלת הספק טעינה גבוה מאד (100KW ומעלה). זמן הטעינה אמור להיות אף קצר יותר מעמדת הטעינה המהירה. טעינה מסוג זה תהיה באמצעות עמדת טעינה ציבורית.

חריג: לחברת טסלה יש עמדות טעינה ציבוריות ייחודיות המתאימות רק לרכבי טסלה, והן נקראות עמדות סופרצ'ארג'ר (Supercharger). אלו עמדות טעינה סופר/אולטרה מהירות מסוג DC, אשר ניתן למצוא כאן

אילו סוגי עמדות טעינה ביתיות קיימות לרכב חשמלי?

כאשר מדברים על עמדת טעינה ביתית, הכוונה היא לעמדת טעינה רגילה מסוג AC.

מבלי לסבך יותר מידי, ניתן לחלק את סוגי עמדות הטעינה הביתית לשניים:

  1. עמדת טעינה חד פאזית.
  2. עמדת טעינה תלת פאזית.

במידה ובוחרים להתקין עמדת טעינה תלת פאזית, זמן הטעינה יהיה מהיר הרבה יותר מאשר עמדה חד פאזית.

איזו עמדת טעינה ביתית מתאימה לרכב שלי?

ככל שעמדת הטעינה הביתית חזקה יותר, כך מהירות הטעינה תהיה מהירה יותר. מתוך ראייה עתידית, רצוי להתקין עמדת טעינה חזקה גם אם הרכב המתוכנן (או הקיים) לא מסוגל לנצל את יכולות עמדת הטעינה.

האם ניתן להתקין עמדת טעינה אצלי בבית?

בהחלט כן. עמדת הטעינה היא קבועה, ולכן ניתן להתקין אותה רק בחנייה פרטית.

כמה עולה עמדת טעינה ביתית?

עלות עמדת טעינה ביתית נעה בין 2,000 ל-4,000 שקלים, ובתוספת של כ-2,500 שקלים עבור התקנת העמדה. העלות הכוללת עשויה להשתנות לפי סוג העמדה, ואופי העבודה הנדרשת בגין התשתית הנדרשת והתקנת העמדה.

מהו המרחק הרצוי של עמדת הטעינה מהרכב החשמלי?

כאשר בוחרים את סוג עמדת הטעינה הביתית, חשוב לבדוק גם את אורך הכבל שמגיע איתה, היות ולכל עמדה יש כבל באורך שונה. חשוב לבדוק היכן למקם את העמדה והיכן מחנים את הרכב ובהתאם לוודא שהכבל יגיע בצורה נוחה לרכב ולא יהיה מתוח מדי כאשר הוא מחובר לרכב החשמלי.